Akusztikai tartalmak
Hang-színek

A hangerősség nem egyformán oszlik meg a spektrumban: az alacsony frekvenciák erősebben szólnak, mint a magas frekvenciák – gondoljunk az iskolatanári énekkarra, ahol Gyuri bá’ basszusa jóval erősebben zengett, mint Kati néni szopránja. De nem akárhogyan, hanem a frekvenciával fordítottan arányosan (minél alacsonyabb a frekvencia, azaz mélyebb a hang, annál erősebben zeng).
A hang színei

"Fehér" zaj
A fehér színben, az összes szín megtalálható, a fehér zajban pedig benne van az összes hallható hangfrekvencia.
A fehérzaj hullámok segítik az agyhullámok szinkronizálását úgy, hogy elfedik a háttérzajokat, mert hangzása, lüktetése csökkentheti a hallgató érzékenységét a környezetből érkező kiszámíthatatlan, zavaró zajokra. Ezért sokan használják alváshoz, a neten is számos letölthető, lejátszható fehér zaj van, sőt, kimondottan ilyen hangokat lejátszó eszközök is kaphatók.
A legnépszerűbb fehér zajok: ventilátor vagy a hajszárító hangja, a tömeg vagy a tenger morajlása.
DE!
A fehér zaj sem biztos, hogy mindenkinek jó. Sőt.
Az állandó és erős zajterhelés maradandó károsodást is okozhat, ezért nem mindegy, milyen hangosan, mennyi ideig hallgatjuk, illetve mennyire hangosak az elnyomni kívánt hangok.
Hangerő példaként vegyünk egy átlagos hajszárítót. Egy ilyen készülék a fülünk mellett 60-95 dB hangerővel szól. A folyamatos zajterhelés már 30dB-től pszichés zavarokat, 65 dB-től vegetatív problémákat, 90 dB-től pedig maradandó halláskárosodást okoz.
Evidens tehát, hogy „rendes” hangerővel minden, csak nem hasznos egy ilyen háttérzaj. Emellett a hangérzékenység nagyon egyedi: van, aki semmilyen háttérzajt nem bír elviselni pihenéskor (néha azon kívül sem). Az utóbbi években számos tanulmány már arról is szól, hogy bizony, káros is lehet hosszú távon a fehér zaj alkalmazása, különösen, ha sokáig, vagy hangosan szól.
Rózsaszín zaj
Nagyban hasonló a fehér zajhoz, minden hallható frekvenciát (20 Hz – 20 kHz) magába foglal, vagyis kevesebb magas frekvenciát tartalmaz, energiája pedig 3 dB-lel csökken oktávonként. Kiegyensúlyozottan váltakoznak benne a magas és az alacsony frekvenciák. Nevét onnan kapta, hogy ezeken a frekvenciaértékeken a látható fény rózsaszínben jelenik meg. A legérdekesebb, hogy a rózsaszín zaj az egyik leggyakrabban a természetben figyelhető meg. Mindenütt ott van, körülvesz minket, egyenletes és zaj létére harmonikus. Ilyen pl. a tenger hullámzása, az esőcseppek hangja, a falevelek suhogása a fán, vagy a szívdobogás hangja.
Tanulmányok szerint a fokozhatja az idősebb felnőttek mély alvását, és javíthatja a kognitív teljesítményt is
Barna zaj
A barna zaj, ahogy a fehér- és rózsaszín „társai” is, szintén szélessávú, de alacsonyabb frekvenciájú hang, a fehér zajhoz képest tompábban, de mégis erőteljesebben hangzik. A barna zaj elősegíti a relaxált állapotot, segít az összpontosításban, így stresszesebb időszakban akár munkához, akár pihenéshez is jó halk háttérzajnak. Barna zaj például a vízesés, az erős szél, vagy a vihar hangja is.
Ez is érdekelhet
A hang egy olyan összetett jelenség, amely úgy formálja a világunkat, hogy sokszor észre sem vesszük. Bár hozzászoktunk a minket…
A hang meghatározó szerepet játszik mindennapi életünkben, mégis gyakran figyelmen kívül hagyják a kereskedelmi helyiségek tervezésben. Egy forgalmas üzlet nyüzsgése…